Scoala de soferi Niko din Cluj Napoca a luat fiinta la 1 martie 1991.

In cei peste 26 ani de activitate, s-au pregatit in cadrul scolii peste 12.000 de candidati pentru obtinerea permisului de conducere categoria B, persoane avand :

• varste diferite (intre 18 si 71! de ani),
  • profesii diferite : cadre medicale de renume, profesori, juristi, judecatori, procurori, ziaristi din presa scrisa, cunoscuti reporteri si prezentatori de emisiuni radio si tv, actori, artisti plastici, antrenori si sportivi de performanta, directori si administratori ai unor firme de prestigiu din judet
  • domicilii diferite (in alte tari, sau in alte judete ale tarii) ori in localitati idepartate ale judetului (Ciucea,Aghires, Baisoara, Iara, Somesul Rece, Maguri Racatau, Dej, Campia Turzii, Turda)
  • diferite dizabililitati (surzi, surdo-muti)

Au fost cazuri, in care la solicitarea clientilor de alta nationalitate, predarea orelor de conducere s-a facut in alte limbi (franceza, engleza, maghiara), acest lucru fiind posibil datorita nivelului de pregatire ridicat al instructorilor nostri.

Intre anii 1993-1995, NIKO , a figurat ca cea mai mare scoala de soferi din judetul Cluj avand un efectiv de 24 de instructori angajati si peste 100 cursanti inscrisi lunar. (vezi presa vremii)

Incepand cu anul 1996, scoala NIKO a prezentat in premiera nationala cursul de legislatie rutiera atat pe calculator cat si proiectat pe ecran. Pentru prima data, textele din lege erau insotite de imagini si filme sugestive
– productie proprie – usurand astfel invatarea codului rutier de catre cursanti. (vezi presa vremii)

In anul 2003, echipa de fotbal a scolii NIKO, a devenit vicecampioana a primei editii a Cupei Firmelor Artimex la fotbal in sala,care s-a desfasurat la Sala Sporturilor din Cluj-Napoca S-au confruntat atunci 24 de echipe reprezentante ale unor firme de renume din Cluj in care se regaseau multi fosti jucatori legitimati la cluburile fanion ale judetului.

In decursul timpului, scoala NIKO s-a aratat interesata sa contribuie la formarea unei educatii corespunzatoare in randul elevilor din scolile clujene participanti la trafic in calitate de pietoni , prin organizarea si sponsorizarea unor concursuri cu tematica rutiera. Au mai fost sponsorizari acordate pentru aparitii de carti, emisiuni radio si tv, (de divertisment si transmisiuni sportive), casete audio (cu formatii de muzica pop).